RB141D1100
5S-RB141D1100
RB141D1100
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | RB1 |
| Circuit: | Active |
| Switch Function: | SPST |
| Current Rating: | On-Off |
| Voltage Rating - AC: | 20A (AC) |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Actuator Type: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Concave (Curved) |
| Actuator Marking: | Black |
| Illumination Type: | No Marking |
| Color: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Snap-In |
| Ingress Protection: | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) |
| Features: | - |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Other: | Rectangular - 30.00mm x 11.00mm,,, |