Home All Products Switches Rocker SwitchesTE Connectivity ALCOSWITCH Switches PRBSD3-16F-BW000
PRBSD3-16F-BW000
5S-PRBSD3-16F-BW000
PRBSD3-16F-BW000
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:PRB
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Off-On
Current Rating:16A (AC)
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:White
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type:-
Color:-
Illumination Voltage (Nominal):Panel Mount
Mounting Type:Snap-In
Termination Style:Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.60mm x 13.80mm