PRBSA1-16L-BB0BW
5S-PRBSA1-16L-BB0BW
PRBSA1-16L-BB0BW
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | PRB |
| Circuit: | SPST |
| Switch Function: | On-Off |
| Current Rating: | 16A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Concave (Curved) |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Actuator Marking: | O - |
| Illumination Type: | - |
| Color: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | Panel Mount |
| Mounting Type: | Snap-In |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 27.60mm x 13.80mm |