LS1571-11-BL-BL-012
5S-LS1571-11-BL-BL-012
LS1571-11-BL-BL-012
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | LS |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Off-Mom |
| Current Rating: | 15A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Actuator Type: | Concave (Curved) - Illuminated |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Illumination Type: | Incandescent |
| Color: | Red |
| Illumination Voltage (Nominal): | 12 VAC |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Snap-In |
| Ingress Protection: | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) |
| Features: | - |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Other: | Rectangular - 36.83mm x 21.08mm,,, |