LRA211-RS-B/125N
5S-LRA211-RS-B/125N
LRA211-RS-B/125N
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | LRA |
| Circuit: | SPST |
| Switch Function: | On-Off |
| Current Rating: | 16A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Concave (Curved) - Illuminated |
| Color - Actuator/Cap: | Red |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Illumination Type: | Neon |
| Color: | Red |
| Illumination Voltage (Nominal): | 125 VAC |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Snap-In |
| Ingress Protection: | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) |
| Features: | - |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Other: | Rectangular - 28.58mm x 13.97mm,,, |