CA22J72207Q
5S-CA22J72207Q
CA22J72207Q
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:CA
Circuit:DPST
Switch Function:On-Off
Current Rating:15A (AC)
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type:-
Color:-
Illumination Voltage (Nominal):Panel Mount
Mounting Type:Snap-In
Termination Style:Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:Positive Detent
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.20mm x 22.00mm