C1250ANBB-085W
5S-C1250ANBB-085W
C1250ANBB-085W
SWITCH ROCKER DPST 16A 250V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 1250 |
| Circuit: | DPST |
| Switch Function: | On-Off |
| Current Rating: | 16A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 1A (DC) |
| Voltage Rating - DC: | 250V |
| Actuator Type: | 30V |
| Color - Actuator/Cap: | Concave (Curved) |
| Actuator Marking: | Black |
| Illumination Type: | O - |
| Color: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Flange |
| Ingress Protection: | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) |
| Features: | - |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Other: | Rectangular - 26.30mm x 12.40mm,,, |