B127J50ZB24P
5S-B127J50ZB24P
B127J50ZB24P
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | Mom-Off-Mom |
| Current Rating: | 0.5VA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 28V |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Actuator Type: | Concave (Standard V) |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Illumination Type: | - |
| Color: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | Panel Mount |
| Mounting Type: | Snap-In |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 15.24mm x 12.70mm |