RP8100B2M1CEBLKWHTBLU
5S-RP8100B2M1CEBLKWHTBLU
RP8100B2M1CEBLKWHTBLU
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | RP8100 |
| Type: | Standard |
| Type: | Illuminated |
| Switch Function: | SPST-NO |
| Current Rating: | Off-Mom |
| Voltage Rating - AC: | 125mA (AC) |
| Voltage Rating - DC: | 100mA (DC) |
| Actuator Type: | 125V |
| Color - Actuator/Cap: | 50V |
| Illumination Type: | Round |
| Color: | Button |
| Illumination Voltage (Nominal): | White |
| Mounting Type: | LED |
| Termination Style: | Blue |
| Ingress Protection: | 2.8 VDC |