Home All Products Switches Pushbutton SwitchesE-Switch D16EER12GGRNGRN
D16EER12GGRNGRN
5S-D16EER12GGRNGRN
D16EER12GGRNGRN
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:D16
Type:Standard
Type:Illuminated
Switch Function:DPDT
Current Rating:On-On
Voltage Rating - AC:8A (AC)
Voltage Rating - DC:6A (DC)
Actuator Type:125V
Color - Actuator/Cap:24V
Illumination Type:Round
Color:Button
Illumination Voltage (Nominal):Green
Mounting Type:Neon
Termination Style:Green
Ingress Protection:220 VAC
Features:Panel Mount
Panel Cutout Dimensions:Front
Other:Solder Lug,-,-,Circular - 16.00mm Dia