A3PA-90B11-24AG
5S-A3PA-90B11-24AG
A3PA-90B11-24AG
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
| Switch Function: | SPDT |
| Current Rating: | On-On |
| Voltage Rating - AC: | 5A (AC) |
| Voltage Rating - DC: | 4A (DC) |
| Actuator Type: | 125V |
| Color - Actuator/Cap: | 30V |
| Illumination Type: | Square |
| Color: | Button |
| Illumination Voltage (Nominal): | Green |
| Mounting Type: | LED |
| Termination Style: | Green |
| Ingress Protection: | 24 VAC/DC |
| Features: | Panel Mount |
| Panel Cutout Dimensions: | Snap-In |
| Other: | Solder,Quick Connect - 0.110 (2.8mm),IP40,- |