A22EL-M-12A-01
5S-A22EL-M-12A-01
A22EL-M-12A-01
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | A22E |
| Type: | Emergency Stop |
| Type: | Illuminated |
| Switch Function: | SPST-NC |
| Current Rating: | On-Off |
| Voltage Rating - AC: | 10A (AC/DC) |
| Voltage Rating - DC: | 110V |
| Actuator Type: | 24V |
| Color - Actuator/Cap: | Round |
| Illumination Type: | Button |
| Color: | Mushroom |
| Illumination Voltage (Nominal): | Red |
| Mounting Type: | LED |
| Termination Style: | Red |
| Ingress Protection: | 12 VAC/DC |