A16L-JGM-24D-1
5S-A16L-JGM-24D-1
A16L-JGM-24D-1
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | A16 |
| Type: | Standard |
| Type: | Illuminated |
| Switch Function: | SPDT |
| Current Rating: | On-Mom |
| Voltage Rating - AC: | 5A (AC) |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Actuator Type: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Rectangular |
| Illumination Type: | Button |
| Color: | Green |
| Illumination Voltage (Nominal): | LED |
| Mounting Type: | Green |
| Termination Style: | 24 VDC |
| Ingress Protection: | Panel Mount |
| Features: | Front |
| Panel Cutout Dimensions: | Solder |
| Other: | Quick Connect - 0.110 (2.8mm),IP40,-,Circular - 16.00mm Dia |