8121J85ZGE523
5S-8121J85ZGE523
8121J85ZGE523
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:8020
Type:Standard
Type:Illuminated
Switch Function:SPDT
Current Rating:On-Mom
Voltage Rating - AC:1A (AC/DC)
Voltage Rating - DC:120V
Actuator Type:28V
Color - Actuator/Cap:Square
Illumination Type:Button
Color:Yellow
Illumination Voltage (Nominal):LED
Mounting Type:Red
Termination Style:2.1 VDC
Ingress Protection:Panel Mount
Features:Snap-In
Panel Cutout Dimensions:Solder Lug
Other:-,Tactile Feedback,Rectangular - 15.24mm x 12.70mm,