Home All Products Switches Pushbutton SwitchesGrayhill Inc. 38FSP9B5M1RT
38FSP9B5M1RT
5S-38FSP9B5M1RT
38FSP9B5M1RT
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:38F
Type:Standard
Type:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating:0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:20V
Voltage Rating - DC:20V
Actuator Type:Round
Color - Actuator/Cap:Plunger
Illumination Type:Black
Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Rear
Ingress Protection:Solder Lug
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Epoxy Sealed Terminals
Other:-,,,
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP