CKL12BTW01-019
5S-CKL12BTW01-019
CKL12BTW01-019
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 250V
Product Description
| Series: | CK |
| Circuit: | SPDT |
| Number of Positions: | 2 |
| Switch Function: | On-On |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating: | 3A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Tubular Key |
| Key Removable Positions: | 1 only |
| Angle of Throw: | 90?????? |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Contact Finish: | Silver |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 19.00mm Dia |