Home All Products Switches Keylock SwitchesOmron Automation and Safety A22RK-2M-10
A22RK-2M-10
5S-A22RK-2M-10
A22RK-2M-10
SWITCH KEYLCK 2POS SPST 10A 120V
Product Description
Series:A22RK
Circuit:SPST-NO
Number of Positions:2
Switch Function:Off-On
Contact Timing:Not Specified
Current Rating:10A (AC)
Voltage Rating - AC:120V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Flat Key
Key Removable Positions:All
Angle of Throw:90??????
Contact Material:-
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.30mm Dia