RTE1012N24
5S-RTE1012N24
RTE1012N24
SW ROTARY DIP BCD COMP 100MA 30V
| Series: | RTE |
| Circuit: | BCD Complement |
| Number of Positions: | 10 |
| Current Rating: | 100mA |
| Voltage Rating: | 30VDC |
| Actuator Type: | Rotary with Shaft |
| Actuator Level: | Raised |
| Contact Material: | Bronze |
| Contact Finish: | Gold |
| Height Above Board: | 0.321 (8.15mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pin |
| Pitch: | 0.100 (2.54mm) |