RTE1010N34
5S-RTE1010N34
RTE1010N34
SW ROTARY DIP GRY CODE 100MA 30V
| Series: | RTE |
| Circuit: | Gray Code |
| Number of Positions: | 10 |
| Current Rating: | 100mA |
| Voltage Rating: | 30VDC |
| Actuator Type: | Rotary for Tool |
| Actuator Level: | Flush |
| Contact Material: | Recessed |
| Contact Finish: | Bronze |
| Height Above Board: | Gold |
| Mounting Type: | 0.167 (4.25mm) |
| Termination Style: | Through Hole |
| Pitch: | PC Pin |
| Washable: | 0.100 (2.54mm) |