RTE1001R14
5S-RTE1001R14
RTE1001R14
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 30V
| Number of Positions: | 10 |
| Current Rating: | 100mA |
| Voltage Rating: | 30VDC |
| Actuator Type: | Rotary with Shaft |
| Actuator Level: | Raised |
| Contact Material: | Bronze |
| Contact Finish: | Gold |
| Height Above Board: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Reverse |
| Pitch: | PC Pin |
| Washable: | 0.100 (2.54mm) |