RTE1000G13
5S-RTE1000G13
RTE1000G13
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 30V
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | RTE |
| Circuit: | BCD |
| Number of Positions: | 10 |
| Current Rating: | 100mA |
| Voltage Rating: | 30VDC |
| Actuator Type: | Rotary for Tool |
| Actuator Level: | Flush |
| Contact Material: | Recessed |
| Contact Finish: | Bronze |
| Height Above Board: | Gold |
| Mounting Type: | 0.168 (4.27mm) |
| Termination Style: | Surface Mount |
| Pitch: | Gull Wing |
| Washable: | 0.100 (2.54mm) |