RDTAR10R1T
5S-RDTAR10R1T
RDTAR10R1T
SWITCH ROTARY DIP BCD 150MA 42V
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | RDT |
| Circuit: | BCD |
| Number of Positions: | 10 |
| Current Rating: | 150mA |
| Voltage Rating: | 42VDC |
| Actuator Type: | Rotary for Tool |
| Actuator Level: | Flush |
| Contact Material: | Recessed |
| Contact Finish: | - |
| Height Above Board: | Gold |
| Mounting Type: | 0.394 (10.00mm) |
| Termination Style: | Through Hole |
| Pitch: | Right Angle |
| Washable: | PC Pin |
| Features: | 0.100 (2.54mm) |