Home All Products Switches DIP SwitchesAPEM Inc. PT65125L254
PT65125L254
5S-PT65125L254
PT65125L254
SWITCH ROTARY DIP BCD 150MA 24V
Product Description
Series:Tube
Series:PT65
Circuit:BCD
Number of Positions:6
Current Rating:150mA
Voltage Rating:24VDC
Actuator Type:Rotary for Tool
Actuator Level:Flush
Contact Material:Recessed
Contact Finish:Phosphor Bronze
Height Above Board:Gold
Mounting Type:0.394 (10.00mm)
Termination Style:Through Hole
Pitch:Right Angle
Washable:PC Pin
Features:0.100 (2.54mm)