PT65101L254
5S-PT65101L254
PT65101L254
SWITCH ROTARY DIP BCD 150MA 24V
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | PT65 |
| Circuit: | BCD |
| Number of Positions: | 10 |
| Current Rating: | 150mA |
| Voltage Rating: | 24VDC |
| Actuator Type: | Rotary for Tool |
| Actuator Level: | Flush |
| Contact Material: | Recessed |
| Contact Finish: | Phosphor Bronze |
| Height Above Board: | Gold |
| Mounting Type: | 0.394 (10.00mm) |
| Termination Style: | Through Hole |
| Pitch: | Right Angle |
| Washable: | PC Pin |
| Features: | 0.100 (2.54mm) |