Home All Products Switches DIP SwitchesAPEM Inc. P25SMT103TR
P25SMT103TR
5S-P25SMT103TR
P25SMT103TR
SWITCH ROTARY DIP HEX 100MA 42V
Product Description
Series:Cut Tape (CT)
Series:P25
Circuit:Hexadecimal
Number of Positions:16
Current Rating:100mA
Voltage Rating:42VDC
Actuator Type:Rotary for Tool
Actuator Level:Flush
Contact Material:Recessed
Contact Finish:-
Height Above Board:Gold
Mounting Type:0.098 (2.50mm)
Termination Style:Surface Mount
Pitch:Gull Wing
Washable:0.100 (2.54mm)