Home All Products Switches DIP SwitchesNKK Switches FR01KR10H-W
FR01KR10H-W
5S-FR01KR10H-W
FR01KR10H-W
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5V
Product Description
Series:Bulk
Series:FR01
Circuit:BCD
Number of Positions:10
Current Rating:100mA
Voltage Rating:5VDC
Actuator Type:Rotary with Shaft
Actuator Level:Raised
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.394 (10.00mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Right Angle
Pitch:PC Pin
Washable:0.100 (2.54mm)