Home All Products Switches DIP SwitchesNKK Switches FR01FC10H-06XL
FR01FC10H-06XL
5S-FR01FC10H-06XL
FR01FC10H-06XL
SW ROTARY DIP BCD COMP 100MA 5V
Product Description
Series:Bulk
Series:FR01
Circuit:BCD Complement
Number of Positions:10
Current Rating:100mA
Voltage Rating:5VDC
Actuator Type:Rotary for Tool
Actuator Level:Flush
Contact Material:Recessed
Contact Finish:Copper Alloy
Height Above Board:Gold
Mounting Type:0.394 (10.00mm)
Termination Style:Through Hole
Pitch:Right Angle
Washable:PC Pin
Features:0.100 (2.54mm)