Home All Products Switches DIP SwitchesAPEM Inc. DH101ALSMT002
DH101ALSMT002
5S-DH101ALSMT002
DH101ALSMT002
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 42V
Product Description
Series:Digi-Reel?
Series:DH
Circuit:BCD
Number of Positions:10
Current Rating:100mA
Voltage Rating:42VDC
Actuator Type:Rotary with Knob
Actuator Level:Raised
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Height Above Board:0.197 (5.00mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Right Angle
Pitch:Gull Wing
Washable:0.100 (2.54mm)