Home All Products Switches DIP SwitchesGrayhill Inc. 90HGBW10PRT
90HGBW10PRT
5S-90HGBW10PRT
90HGBW10PRT
SWITCH SLIDE DIP SPST 10MA 30V
Product Description
Series:Tape & Reel (TR)
Series:90HGB
Circuit:SPST
Number of Positions:10
Current Rating:10mA
Voltage Rating:30VDC
Actuator Type:Slide (Standard)
Actuator Level:Flush
Contact Material:Recessed
Contact Finish:Copper Alloy
Height Above Board:Gold
Mounting Type:0.190 (4.83mm)
Termination Style:Surface Mount
Pitch:Gull Wing
Washable:0.100 (2.54mm)
Features:Full
Other:Yes,Tape Seal,,
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 7 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut