Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties US381-000005-100PA
US381-000005-100PA
5S-US381-000005-100PA
US381-000005-100PA
SENSOR 100PSIA 1/4NPT 4-20MA 2'
Product Description
| Packaging: | US300 |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Maximum Pressure: | Cable |
| Operating Temperature: | 300 PSI (2068.43 kPa) |