Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties U5254-000005-200PA
U5254-000005-200PA
5S-U5254-000005-200PA
U5254-000005-200PA
SENSOR
Product Description
| Packaging: | U5200 |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 200 PSI (1378.95 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????0.1% |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 600 PSI (4136.85 kPa) |