Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties U5131-000005-030PA
U5131-000005-030PA
5S-U5131-000005-030PA
U5131-000005-030PA
SENSOR 30PSIA 1/4NPT .5-4.5V 2'
Product Description
| Packaging: | U5100 |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????1% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Cable |
| Maximum Pressure: | 90 PSI (620.53 kPa) |