Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions TSCSHHN100PDUCV
TSCSHHN100PDUCV
5S-TSCSHHN100PDUCV
TSCSHHN100PDUCV
| Packaging: | TruStability? TSC |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | ??????100 PSI (??????689.48 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 60 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.15% |
| Voltage - Supply: | 1.5 V ~ 12 V |
| Port Size: | Male - 0.16 (3.94mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbed |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | PC Pin |
| Operating Temperature: | ??????245 PSI (??????1689.22 kPa) |