Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions TSCSANN150PGUCV
TSCSANN150PGUCV
5S-TSCSANN150PGUCV
TSCSANN150PGUCV
BRD MNT PRESSURE SENSORS
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 150 PSI (1034.21 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 45.75 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.15% |
| Voltage - Supply: | 1.5 V ~ 12 V |
| Port Size: | Male - 0.19 (4.93mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 245 PSI (1689.22 kPa) |