Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions TSCMRNN030PGUCV
TSCMRNN030PGUCV
5S-TSCMRNN030PGUCV
TSCMRNN030PGUCV
SENSOR PRESSURE 30 PSIG
Product Description
| Packaging: | TruStability? TSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 26.25 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.15% |
| Voltage - Supply: | 1.5 V ~ 12 V |
| Port Size: | Male - 0.08 (1.93mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Surface Mount |
| Maximum Pressure: | 115 PSI (792.9 kPa) |