Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SXP100GSMTP
SXP100GSMTP
5S-SXP100GSMTP
SXP100GSMTP
SENSOR 100PSI GAUGE SMD
Product Description
| Packaging: | SX SMT |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 150 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 12V |
| Port Size: | Male - 0.08 (2.05mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | - |
| Termination Style: | PCB |
| Maximum Pressure: | 150 PSI (1034.21 kPa) |