Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SX30ASMT
SX30ASMT
5S-SX30ASMT
SX30ASMT
SX GAUGE 0 PSIG TO 100 PSIG
Product Description
| Packaging: | SX SMT |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 99 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 12V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | - |
| Termination Style: | Solder Pad |
| Maximum Pressure: | 60 PSI (413.69 kPa) |