Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SSCSNBN150PGAA5
SSCSNBN150PGAA5
5S-SSCSNBN150PGAA5
SSCSNBN150PGAA5
SENSOR PRESS GAUGE 150PSI
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 150 PSI (1034.21 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.19 (4.8mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbless |
| Termination Style: | Amplified Output |
| Maximum Pressure: | Temperature Compensated |
| Operating Temperature: | PC Pin |
| Package / Case: | 250 PSI (1723.69 kPa) |