Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SSCSNBN060PGAC5
SSCSNBN060PGAC5
5S-SSCSNBN060PGAC5
SSCSNBN060PGAC5
SENSOR PRES 60PSI GAUG 5V SIP
Product Description
| Packaging: | TruStability? SSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 60 PSI (413.69 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.25 V ~ 4.25 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.19 (4.8mm) Tube |
| Operating Temperature: | PC Pin |
| Package / Case: | 120 PSI (827.37 kPa) |