Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SSCSNBN030PAAB5
SSCSNBN030PAAB5
5S-SSCSNBN030PAAB5
SSCSNBN030PAAB5
SENSOR PRES 30PSI ABSO 5V SIP
Product Description
| Packaging: | TruStability? SSC |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.25 V ~ 4.75 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.19 (4.8mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbless |
| Termination Style: | Amplified Output |
| Maximum Pressure: | Temperature Compensated |
| Operating Temperature: | PC Pin |
| Package / Case: | 60 PSI (413.69 kPa) |