Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SSCDRRD030PDSA3
SSCDRRD030PDSA3
5S-SSCDRRD030PDSA3
SSCDRRD030PDSA3
SENSOR PRES 30PSI DIFF 3.3V DIP
Product Description
| Packaging: | TruStability? SSC |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | ??????30 PSI (??????206.84 kPa) |
| Output Type: | SPI |
| Output: | 12 b |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Port Size: | Male - 0.08 (1.93mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbed |
| Termination Style: | Amplified Output |
| Maximum Pressure: | Temperature Compensated |
| Operating Temperature: | PC Pin |
| Package / Case: | ??????120 PSI (??????827.37 kPa) |