Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SSCDRNN100PGSA3
SSCDRNN100PGSA3
5S-SSCDRNN100PGSA3
SSCDRNN100PGSA3
SENSOR PRES 100PSI GAUG 3.3V DIP
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | SPI |
| Output: | 12 b |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Port Size: | Male - 0.08 (1.93mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | PC Pin |
| Operating Temperature: | 250 PSI (1723.69 kPa) |
| Package / Case: | -40??????C ~ 85??????C |
| Supplier Device Package: | 8-DIP (0.524 |
| Other: | 13.30mm),Side Port,8-DIP, |