Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SSCDNNN015PAAA5
SSCDNNN015PAAA5
5S-SSCDNNN015PAAA5
SSCDNNN015PAAA5
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V DIP
Product Description
| Packaging: | TruStability? SSC |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | PC Pin |
| Operating Temperature: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Package / Case: | -40??????C ~ 85??????C |
| Supplier Device Package: | 8-DIP (0.524 |
| Other: | 13.30mm),8-DIP,, |