Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions SCCP30GSMTP
SCCP30GSMTP
5S-SCCP30GSMTP
SCCP30GSMTP
SENSOR 30PSI GAUGE SMD
Product Description
| Packaging: | SCC SMT |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 60 mV ~ 150 mV |
| Accuracy: | ??????1% |
| Voltage - Supply: | - |
| Port Size: | Male - 0.08 (2.05mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PCB |
| Maximum Pressure: | 60 PSI (413.69 kPa) |