Pressure Sensors, TransducersCopal Electronics Inc. PG-30-102R-N
PG-30-102R-N
5S-PG-30-102R-N
PG-30-102R-N
PRES GAUGE NPN OPEN COLLECTR
Product Description
| Packaging: | PG-30 |
| Pressure Type: | Compound |
| Operating Pressure: | ??????14.5 PSI (??????100 kPa) |
| Output Type: | NPN - Open Collector |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | - |
| Voltage - Supply: | 10.8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Female - 1/8 (3.18mm) BSPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Cable |
| Maximum Pressure: | ??????200 PSI (??????1378.95 kPa) |