Pressure Sensors, TransducersSSI Technologies Inc P51-75-A-AF-I12-5V-000-000
P51-75-A-AF-I12-5V-000-000
5S-P51-75-A-AF-I12-5V-000-000
P51-75-A-AF-I12-5V-000-000
SENSOR 75PSI 5/8 9/16-18 UNF 5V
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 75 PSI (517.11 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 9/16 (14.29mm) UNF |