Pressure Sensors, TransducersSSI Technologies Inc P51-75-A-AA-P-20MA-000-000
P51-75-A-AA-P-20MA-000-000
5S-P51-75-A-AA-P-20MA-000-000
P51-75-A-AA-P-20MA-000-000
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA
Product Description
| Packaging: | MediaSensor? |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 75 PSI (517.11 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 7/16 (11.11mm) UNF |
| Maximum Pressure: | Packard |
| Operating Temperature: | 3 Pin |