P51-500-S-G-P-4.5OVP-000-000
5S-P51-500-S-G-P-4.5OVP-000-000
P51-500-S-G-P-4.5OVP-000-000
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:500 PSI (3447.38 kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:??????0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - 1/8 (3.18mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output
Termination Style:Temperature Compensated
Maximum Pressure:Packard
Operating Temperature:3 Pin