P51-3000-A-E-MD-5V-000-000
5S-P51-3000-A-E-MD-5V-000-000
P51-3000-A-E-MD-5V-000-000
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 1-5V
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:3000 PSI (20684.27 kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:1 V ~ 5 V
Accuracy:??????0.5%
Voltage - Supply:8 V ~ 30 V
Port Size:Male - 3/8 (9.52mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output
Termination Style:Temperature Compensated
Maximum Pressure:MD
Operating Temperature:4 Pin