Pressure Sensors, TransducersSSI Technologies Inc P51-3000-A-C-MD-5V-000-000
P51-3000-A-C-MD-5V-000-000
5S-P51-3000-A-C-MD-5V-000-000
P51-3000-A-C-MD-5V-000-000
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 1-5V
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 3000 PSI (20684.27 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - M12 x 1.5 |
| Maximum Pressure: | MD |
| Operating Temperature: | 4 Pin |